100-lecie Banku Spółdzielczego w Skaryszewie

                Bank Spółdzielczy w Skaryszewie w roku 2012 obchodził 100-lecie powstania, aż trudno uwierzyć że powstał w 1911r. czyli na początku XX wieku. Przez ten okres tak bardzo zakorzenił się na Ziemi Skaryszewskiej, że jubileusz stał się niemal regionalnym świętem przyciągając wielu szacownych gości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. W kościele Św. Jakuba w Skaryszewie oraz poświęcenia filii skaryszewskiego banku w Kowali. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali – Prezes Zarządu Danuta Wilanowicz, wójt Gminy kowala Sławomir Stanik, kierownik filii Waldemar Dolega, a poświęcenia dokonał proboszcz parafii w Skaryszewie, ks. Kanonik Bolesław Walendzik.


                W dalszej części uroczystości sporo miejsca poświęcono wręczeniu nagród i wyróżnień. Między innymi „Złote Odznaki za Zasługi dla Spółdzielczości Bankowej im. Franciszka Stefczyka” otrzymali – Danuta Wilanowicz i Andrzej Łagowski. Odznakami „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” udekorowano – Andrzeja Łagowskiego, Jana Ziółko, Janusza Nogaja, Stanisława Skalskiego, Kazimierza Pawlaka i Józefa Pawlaka, zaś „Złote Odznaki Spółdzielczej Grupy Bankowej” wręczono Danucie Wilanowicz, Danucie Kozickiej, Barbarze Wiśniewskiej, Alicji Nigmatulin, Alinie Mazur i Jadwidze Staniszewskiej. „Srebrne Odznaki Spółdzielczej Grupy Kapitałowej” otrzymali – Waldemar Dolega, Dorota Fituch, Agata Kutkowska i Irena Żurowska. Rada Nadzorcza i Zarząd Banku Spółdzielczego w Skaryszewie postanowili uhonorować specjalnymi statuetkami długoletnich klientów banku. Statuetki przygotowane z okazji 100-lecia Banku otrzymali: Miasto i Gmina Skaryszew, reprezentowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Ireneusza Kumięgę, Przedsiębiorstwo „Ewimar” Andrzej Posłuszny i Krystyna Posłuszna, Przedsiebiorstwo „Marbo” Bożena Sowa i Grzegorz Sowa, Zakład Handlowo Usługowy „Mimar” Marianna Pajdzińska, Firma Transportowa „Hatrans” Jerzy Oleksiewicz, Zakład Produkcyjno Usługowy „Tarkos” Jerzy Kostrzewa i Błażej Kostrzewa, Przedsiebiorstwo „Poltrans” Jadwiga Gruszczyńska, PPHU „Trans-Żwir” Honorata Jasińska, Firma Produkcyjno Handlowa „Cholewa” Tadeusz Cholewa, Przedsiębiorstwo „Blach-Bud” Krzysztof Chojnacki, Przedsiębiorstwo „Mara” Marian Głowacki, Przedsiebiorstwo „Stako” Stanisław Domagała, Transport Ciężarowy Marek Czapczyński, Firma Transportowo Handlowa „Marko Trans” Marek Dróżdż oraz Przedsiębiorstwo „Standrew” Marian Stanisławek, Monika Stanisławek i Stefan Stanisławek. Nie zabrakło także statuetek dla byłych samorządowców. Otrzymali je – Bronisław Dolega, Wiesław Banaszkiewicz i Jan Falkiewicz. Szczególne podziękowania od Zarządu oraz statuetki otrzymały: Pani Teresa Majkusiak była Prezes Zarządu BS i Pani Maria Skrok była długoletnia Główna Księgowa banku. 


                Na uroczystościach jubileuszowych sporo było okazji do podsumowań. Prezes Danuta Wilanowicz przypomniała historię banku, a wielu gości podkreślało jak ważną instytucją w życiu lokalnej społeczności jest przyjazna placówka bankowa. Były także kwiaty i prezenty od zaproszonych gości. Po części oficjalnej odbyła się  uroczysta kolacja z tortem urodzinowym. Wieczorem natomiast, na scenie wystąpiła gwiazda polskiej piosenki Krystyna Giżowska, przypominając swoje największe przeboje i prezentując utwory z najnowszej płyty.W październiku 2011 roku minęło 100 lat nieprzerwanej działalności Banku Społdzielczego w Skaryszewie.

Narodziny spółdzielczości oszczędnościowo-pożyczkowej na ziemi skaryszewskiej są ściśle związane z rozwojem społeczno-gospodarczym miasta i okolic, które były siłą napędową dla powstawania tego typu instytucji warunkujących dalszy rozwój regionu.

Założycielami Towarzystwa Pożyczkowo - Oszczędnościowego w Skaryszewie byli lokalni ziemianie, kupcy oraz rzemieślnicy, którym przyświecał jeden wspólny cel: rozwój swoich małych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych.

Z satysfakcją możemy stwierdzić, że idea przyświecająca naszym światłym założycielom nie została zmarnowana. Dzisiejszy Bank Spółdzielczy w Skaryszewie może poszczycić się konsekwentną realizacją misji swoich założycieli, zapewniając dostęp do solidnych i cieszących się zaufaniem klientów produktów bankowych. Jesteśmy Bankiem nowoczesnym, bezpiecznym, wyłącznie z polskim kapitałem, budowanym własnymi siłami z wypracowanego przez siebie zysku.

Bank w swojej działalności służył i pragnie służyć nadal swoim członkom i klientom, wspierając ich finansowo w rożnych przedsięwzięciach, dając przez to wyraz solidarności i troski o przyszłość „naszej małej ojczyzny”, w której przyszło mu działać.

Z okazji przypadającego Jubileuszu składam serdeczne podziękowanie wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do powstania, działania i rozwoju naszego Banku. Serdecznie dziękuję członkom, pracownikom i działaczom samorządowym za ich wkład i zaangażowanie, a klientom za wieloletnia lojalność. W szczególny sposób dziękuję byłym prezesom i dyrektorom naszego Banku, którzy włożyli część swojego życia w jego rozwój.

Jestem przekonana, że Bank Spółdzielczy w Skaryszewie będzie nadal rozwijał się i pomagał mieszkańcom naszego regionu w ich gospodarczych przedsięwzięciach.

Danuta Wilanowicz
Prezes Zarządu
Porozmawiaj z
konsultantem
  • Dokonaj wyboru tematu rozmowy
  • Podaj swoje dane kontaktowe

Nasi konsultanci skontaktują się z Państwem w ciągu 24 godzin.